“yaratıcı ve erişilebilir tasarım çalıştayı” (3-7 ekim 2018) “frig kültürünün çağdaş yorumlamaları” “frig deneyim tasarımı”

frigdeneyimi.wordpress.com, Türkiye ve KKTC’deki tasarım okullarındaki; mimarlık, iç mimarlık, endüstriyel tasarım, moda ve tekstil tasarımı, peyzaj mimarlığı vb. bölümlerindeki lisansüstü – doktora öğrencileri ve öğretim elemanlarını önemli bir etkinliğe çağırıyor:

“Bir Yenilikçi Eğitim Uygulaması Olarak Senaryo Tabanlı Betimleme ile Tasarım: Tasarım Okullarında Yaratıcılığın Güçlendirilmesi ve Erişilebilir Tasarıma Yönelik Bir Deneysel Metodoloji”

“Tasarım dünyası, parça ile bütün arasındaki ilişkinin yavaş yavaş yitirildiği, imge egemen bir kültürün içinde kaybolmuş durumdadır. Giderek imge tasarlama teknolojisinin ürünü haline gelen tasarım, nesnenin ruhundan daha çok, form ve teknolojik tasarımı önemser olmuştur. Tasarımda kimlik arayışı, mesleki ve akademik ortamı yakından ilgilendiren bir alandır. Küreselleşme ile tasarım dünyasında görsel imgelerin kolay edinilebilmesi aynılaşmayı arttırırken, yaratıcılığın, hayal gücünün ve tasarımın ruhunun kaybolmasına yol açmaktadır. Günümüzde tasarım disiplini, salt görünür olanın ötesinde insanın farklı algılama biçimleriyle görmesini sağlayan tasarımların oluşturulmasına ihtiyaç duymaktadır. Tasarımların sadece iki ve üç boyutlu teknik çizimlerle görsel yolla kodlanması, tasarımların erişilebilirliğini kısıtlamaktadır. Tasarım kodlamasını, tek duyu hâkimiyetinden çıkartarak diğer duyuları da aktif hale getirerek yapmak, tasarımın zihinde kalıcılığını arttırmakta ve erişilebilirliğini sağlayabilmektedir. Bu ihtiyaçtan yola çıkan proje önerisi, farklı tasarım disiplinlerini bir araya getirerek “senaryo tabanlı betimleme” ile tasarım düşüncesinden başlayan bir deneyimi ve yaratıcılığın senaryo tabanlı betimleme ile tetiklenmesini amaçlamaktadır. Düşünceden başlayan tasarım fikrinin maddileşme sürecinde, senaryo tabanlı anlatım onu kurgusal bir hikayeye bağlamaktan geçmektedir. Senaryo tabanlı betimleme, tasarım öğelerinin ve olayların, sözcüklerle resmini çizip, varlıkların sözcüklerle görünür kılınmasına olanak sağlamaktadır. Dinleyicilerin veya okuyucuların duygularına, hayal gücüne seslenmektedir. Tüm tasarım disiplinlerinde tasarım düşüncesinin senaryo tabanlı betimlemeler ile başlaması, yaratıcılığı tetiklerken aynı zamanda görme engelli bireylerin tasarımı okumasına, algılamasına olanak tanıyarak  “Erişilebilir Tasarım” kavramını güçlendirecektir. Tasarım eğitiminde, sosyal ve kültürel bilincin artması, tasarımcıların evrensel tasarım ilkesi anlayışını benimseyerek yaratıcı nitelikte yeni tasarım yöntemleri ve ögelerini ortaya koyabilmesi, erişilebilir tasarım anlayışını geliştirecektir. Bu amaçla planlanan “Yaratıcı ve Erişilebilir Tasarım Çalıştayı I (4-7 Ekim 2018)”, üniversitelerin tasarım alanında çalışan akademik kadrosu ile gerçekleştirilecektir. Tasarımcıların tasarımlarında kurgulayacağı ve ilham alacağı tema “Frig Kültürünün Çağdaş Yorumlamaları/Frig Deneyim Tasarımı” olarak belirlenmiştir. Orta Anadolu’nun antik çağda en güçlü medeniyeti Frigya, Eskişehir ve bölgesinin önemli bir tarihsel verisi olduğu için seçilmiştir. Çalıştay sonrası, oluşan akademik tecrübenin tüm tasarım okullarıyla paylaşılması hedeflenmektedir.” Ayşen Ç. Öztürk

Etkinlik ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız https://frigdeneyimi.wordpress.com/

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s